Vademecum małego czyścioszka


bobasKiedy w domu pojawia się noworodek, świeżo upieczeni rodzice są często przerażeni ogromem obowiązków jakie spadły na ich barki. Mycie buzi, obcinanie mikroskopijnych paznokci czy zwykła kąpiel mogą wydawać się niełatwym zadaniem. Na szczęście dzięki kilku sprawdzonym metodom wszystkie zabiegi pielęgnacyjne jakich wymaga noworodek będą łatwe i przyjemne, a czas pielęgnacji będzie się kojarzył jedynie z czułością i poznawaniem siebie nawzajem.

Mycie buziaczka

Twarz malutkiego dziecka jest bardzo wrażliwa na różnego rodzaju alergeny, zarówno te podawane w pokarmach, jak i te pochodzące z proszku do prania czy żelu do mycia. Dlatego najlepiej niemowlakowi przecierać buzię raz dziennie, wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie. DO mycia twarzy nie używamy mydła, ani innych detergentów, gdyż mogą podrażnić delikatną skórę dziecka.

Czyste oczka i nosek

bobasDO przemywania oczek wystarczy nam przegotowana woda lub roztwór soli fizjologicznej. Przy przemywaniu stosujemy zasadę – jeden płatek, jedno oczko w kierunku od zewnętrznego kącika do noska. Należy również pamiętać, aby przed czyszczeniem oczu umyć dokładnie ręce, aby nie przenieść bakterii. Nosek czyścimy przy pomocy aspiratora, po uprzednim zakropieniu solą fizjologiczną lub morską.

Okolice około pieluszkowe

Niestety niemowlęta, zwłaszcza te karmione piersią robią kupę nawet 10 razy dziennie. Należy dopilnować, aby pieluszka była zmieniana jak najszybciej, bo może dojść do trudno gojącego się odparzenia. Kiedy w pieluszce nie było kupy wystarczy przemyć pupkę wacikiem i wodą przegotowaną. Jeżeli była kupa, myjemy pupę wodą z mydłem, a następnie dokładnie spłukujemy i nakładamy krem na odparzenia.

Wieczorna kąpiel

Codzienna kąpiel jest obowiązkowa, nawet jeśli wydaje nam się, że taki maluch się nie brudzi. Kupa, ulewanie, resztki mleka- to wszystko znajduje się na skórze malucha i należy to wieczorem zmyć. Najlepiej jeśli kąpiemy dziecko codziennie o tej samej porze, w wodzie o temperaturze ok. 37 stopni. Następnie smarujemy ciałko oliwką, wykonując jednocześnie rozluźniający masaż.

, , , , ,

 1. #1 przez Anitaet dnia 16/04/2014 - 15:37

  Ostanio dużo czytam blogów, stron a także bywam na forum dyskusyjnym gazety.pl.
  Ta strona mnie bardzo zaciekawiła, dodałam sobie ją do ulubionych. Pozdrawiam Anita 🙂
  Nie gram w gry na facebooku!

 2. #2 przez michalsr dnia 15/05/2014 - 22:33

  Fajna strona, nawet ciekawy wpis, dodam se do ulubionych niech strace 🙂

 3. #3 przez Janek dnia 14/10/2016 - 22:42

  Świetna strona, będę częściej zaglądał 🙂

(nie będzie widoczne)