Pomoc psychoterapeuty – depresja


depresja, załamany facetRozwój cywilizacyjny ma wiele plusów ale i minusów. Płacimy pewne koszta za to, że mieszkamy w tak dużych skupiskach i w tak naprawdę nienaturalnych dla człowieka warunkach. Z drugiej strony wzrosła też nasza świadomość w wielu sprawach, szczególnie jeśli chodzi o strefę psychologiczną. Chyba każdy zna kogoś, kto przechodzi lub przechodził depresję, według psychoterapeutów i statystyk choroba ta dotyka nawet 10% populacji i jest już określana mianem „cywilizacyjnej”.

Jeszcze do niedawna depresja była traktowana z przymrużeniem oka, nawet przez wielu psychoterapeutów i psychologów. Teraz jednak statystyki przekonały wielu niedowiarków, że problem ten faktycznie istnieje i co gorsza dotyczy coraz szerszego grona osób.

Depresja to

psychoterapeuta, depresja, psychoterapiaRozmawiając nawet z psychoterapeutom nie otrzymamy prostej mieszczącej się w jednym zdaniu definicji tej choroby. Tak naprawdę bowiem sama nazwa depresja jest bardzo nieprecyzyjna. Na chorobę tą składa się bowiem wiele zaburzeń występujących pod wieloma formami i pokrywającymi się także z innymi chorobami. W ogólnym pojęciu można jednak na pewno zawrzeć długotrwałe obniżenie nastroju, zaburzenia rytmu dobowego(np. przesypianie całych dni), niechęć do jakichkolwiek aktywności ruchowych i wszystko to już w stanach utrudniających prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

W znacznie większym uproszczeniu niż stosują to psychoterapeuci, najczęściej mamy do czynienia z dwoma rodzajami depresji – epizodem depresyjnym oraz dystymią. Epizod najczęściej wynika z nagłego zdarzenia(np. śmierć bliskiej osoby) i trwa on zwykle dwa lata. Dystymia natomiast nie ma wyraźnego początku, trwa wiele lat i może bardzo szybko pojawić się reemisja.

Psycholog czy psychoterapeuta

psychoterapeuta, depresja, psychoterapiaChoć świadomość o psychologii znacząco się poprawiła w naszym kraju, to wciąż zdecydowana większość z nas nie odróżnia podstawowych pojęć. Nawet w ogólnopolskich mediach wielokrotnie zamiennie stosuje się pojęcia psychologa z psychoterapeutom. Problem w tym, że zajmują się oni innymi dziedzinami i nie każdy psycholog jest psychoterapeutom, a także wcale nie każdy psychoterapeuta musi być psychologiem, choć najczęściej jednak tak jest. Warto jednak to sprawdzać, bo psycholodzy często nadużywają tych pojęć, a prawdziwa psychoterapia znacząco wychodzi poza kompetencje psychologa. Depresję właśnie powinien leczyć psychoterapeuta i psycholog podejrzewając taki problem od razu powinien skierować pacjenta do takiego specjalisty.

Jednym z takich właśnie specjalistów jest psychoterapeuta z Krakowa Alicja Gruszka. Posiada ona szereg certyfikatów, dzięki którym ma pełne prawo do nazywania się psychoterapeutom, co niestety jest rzadkością w Polsce. Nasz kraj bowiem nie reguluje tego zawodu, co często prowadzi do wielu niejasności ze szkodą dla pacjentów.

, , , , ,

  1. Brak komentarzy, jeszcze.
(nie będzie widoczne)