Nauka jazdy dla kobiet – czy panie potrzebują innego podejścia instruktorów?


Kobieta za kierownicąNauka jazdy to dość stresujące i trudne zajęcie. Sama jazda autem wymaga ogromnego skupienia i wysiłku, a także generuje dużo stresu, szczególnie właśnie dla osób uczących się. Każdy kursant zresztą potwierdzi, że najwięcej błędów popełnia się właśnie z powodu stresu, który może popychać do bezsensownych ruchów. Czy pod tym względem kobiety i mężczyźni się różnią od siebie?

Już od wielu lat psychologowie i inny naukowcy zaznaczają, że kobiety i mężczyźni nie tylko różnią się fizycznie, ale i ich psychika jest inaczej skonstruowana. Wynika to z ewolucyjnego przystosowania do zajęć jakimi parały się płcie jeszcze w czasach, kiedy żyliśmy z polowań.

Nauka pod presją

Nauka jazdy często wiąże się ze spotykaniem się z wieloma trudnymi sytuacjami. Mężczyźni (oczywiście mocno generalizując, bo i niektóre kobiety są w stanie tak funkcjonować) generalnie powinni lepiej działać w stresie. Podobnie nauka jazdy daje najlepsze efekty, kiedy facet musi na bieżąco stykać się z trudnymi sytuacjami. Kobiety z kolei są dużo bardziej ostrożne, co też widać po tym jak jeżdżą – dużo rzadziej łamią przepisy i zwyczajnie jeżdżą wolniej. W stresie bowiem częściej popełniają błędy i niestety w takich warunkach dużo gorzej ćwiczą swoje umiejętności.

Instruktor i jego podejście

Nikt nie lubi być krytykowany, niezależnie od płci, jednak jest ona oczywiście nieodzowną częścią procesu nauki jazdy. Nikt nie rodzi się z paliwem w żyłach i z prawem jazdy w ręku. Jednak duże znaczenie na efekty nauki ma podejście instruktora. W przypadku mężczyzn często sprawdza się zwiększanie stressu lub wprowadzanie elementy rywalizacji, np. z innymi kursantami. Pozwala to na zwiększenie motywacji i lepszą koncentracje. Panie z kolei zwykle nie są skore do rywalizacji w każdej dziedzinie, a więc także i w motoryzacji. Nauka kobiet skupia się na spokojnej atmosferze, cierpliwości i asertywności. Przy nieodpowiednim podejściu do nauki, instruktor jazdy może nawet zniechęcić.

Wszystkie powyższe obserwacje nie są oczywiście absolutne. Są Panowie, którzy źle uczą się w stresie, a także kobiety, które uwielbiają rywalizację. Wiele zależy od instruktora, który powinien szybko wyczuć jak dany kursant uczy się najefektywniej.

Szkoła jazdy AB-ES nauka jazdy w Zgierzu skupia świetnych instruktorów, którzy zawsze dopasowują techniki kształcenia do danej osoby. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednia atmosfera w aucie to podstawa do porządnego przygotowania kursanta na egzamin. Kiedy więc można sobie żartować, warto to robić, ale też instruktor musi wiedzieć kiedy stać się bardziej surowym.

, , , , , ,

  1. Brak komentarzy, jeszcze.
(nie będzie widoczne)