Jak wychować psa na dobrego kompana


piesekSzczeniaki kiedy są jeszcze małe, nawet ich podgryzanie czy sikanie w domu nie jest dla właściciela problemem. Żywiołowy szczeniak jest nawet słodki i takie psiaki są szybciej wybierane przez nowych właścicieli. Problem jednak pojawia się kiedy pies rośnie a wraz z nim jego zęby, pazury i waga. Jeśli od samego początku nie weźmiemy się za szkolenie psa, to z czasem może stać się prawdziwym utrapieniem.

Wyznaczanie zasad od początku

Kiedy otrzymujemy 8 tygodniowego psa, oczywiście nie musimy od razu uczyć chodzić na smyczy, siadać czy przybiegania na komendę. Chodzi o wyznaczanie zasad, szczególnie jeśli chodzi o interakcję z ludźmi i psami. Bardzo ważne jest, aby naszego szczeniaka przedstawiać innym psom i znajomym, rodzinie. Im więcej w trakcie dojrzewania pies pozna sytuacji, psów i ludzi, tym lepiej będzie się zachowywał przy nich w dorosłości. Mało kto wie, że agresja większości psów wynika ze strachu i/lub braku pewności siebie, a właśnie tzw. socjalizacja szczeniaka pozwala ograniczać ryzyko takiego problemu.

Konsekwencja i ruch

Bardzo istotne dla psów jest także to, aby miały zapewnioną codzienną dawkę ruchu. Spacery i wspólne zabawy sprawiają, że pies i jego właściciel zacieśniają swoje więzi i zwierze jest bardziej przywiązane, lojalne. Psy łakną ludzkiego towarzystwa, dlatego każdy powinien zdawać sobie sprawę, że wypuszczenie czworonoga na podwórko nie wystarczy aby był zrównoważony i posłuszny.

, , ,

  1. Brak komentarzy, jeszcze.
(nie będzie widoczne)