Idealna temperatura


zimaGdy na zewnątrz temperatura spada, w domach i mieszkaniach ochoczo podkręcamy kaloryfery. Niestety wbrew pozorom nie jest to zbyt zdrowe dla naszego organizmu. W większości przypadków myślimy, że to właśnie mroźne powietrze z zewnątrz jest dla nas największym zagrożeniem i to właśnie z dworu możemy złapać infekcję. Tymczasem tak naprawdę najwięcej zagrożeń czeka na nas w nagrzanym domu.

Zdradliwe ciepełko

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli nastawiamy kaloryfery na najwyższą temperaturę, zdecydowanie pogarszamy jakość naszego oddychania. Przebywanie w ogrzewanych kaloryferami mieszkaniach sprzyja chorowaniu znacznie bardziej niż spacer po mrozie i śniegu. Dzieje się tak dlatego, że zaburzona jest praca rzęsek w naszym układzie oddechowym, a wysuszona śluzówka nosa jest idealną drogą dla bakterii i grzybów. Dlatego w nagrzanym domu bardzo często zdarza nam się kichać i kaszleć. Gdy jest gorąco trudniej nam także spokojnie się wyspać i odpocząć.

Lepiej zimniej

W Polsce okres grzewczy jest bardzo długi, dlatego ważne jest, aby zadbać komfort w ogrzewanym mieszkaniu. Lepiej utrzymywać temperaturę troszkę niższą niż zbyt wysoką. Optymalna temperatura w domu to 20-21 stopni i troszkę niższa w nocy. Jedynie w łazience podczas kąpieli temperatura może być wyższa – ok. 24 stopni. Dla lepszego komfortu przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach ważne jest codzienne wietrzenie. Zapobiega ono nadmiernemu wysuszeniu powietrza, umożliwia pozbycie się zarazków. Powinniśmy również dbać o nawilżenie powietrza poprzez stosowanie nawilżaczy.

, , , , ,

  1. Brak komentarzy, jeszcze.
(nie będzie widoczne)