Domowe oszczędności na prądzie


portfelBudżet domowy przeciętnej polskiej rodziny jest mocno napięty jeśli nie wręcz przeciążony. W zdecydowanej większości polskich domów każda złotówka ma ogromną wartość i to nie jedynie ze względów wygody, ale właśnie wręcz przeżycia. Mało kto nie żyje w Polsce od pensji do pensji jeszcze z dodatkowym kredytami. Dlatego też warto szukać sposobów na zaoszczędzenie kilku złotych.

Oszczędności na nawykach

Mówiąc o elektryczności warto zacząć od nawyków związanych ze sprzętami elektrycznymi. Często bowiem nie liczymy kosztów sprzętu, który jest w stanie czuwania – telewizor, kino domowe, odtwarzacz czy nawet komputer. To, że możemy złapać za pilot i włączyć TV jednym przyciskiem kosztuje w skali roku nawet kilkanaście złotych. Wyłączając więc taki sprzęt przed spaniem, a wkładając wtyczkę dopiero po powrocie ze szkoły lub pracy rocznie możemy na całym domu zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Kolejnymi złymi nawykami jest zostawianie zapalonego światła w pomieszczeniach w których nikogo nie ma. Niby prosta sprawa, ale na co dzień bardzo trudno o tym pamiętać. W zależności od domu i rodzaju oświetlenia oszczędności roczne mogą być tu jeszcze większe.

Inwestycja w oszczędzanie

Dużą głupotą było by doradzać oszczędzanie poprzez wydawanie pieniędzy na nowy sprzęt. Warto jednak przy zakupach AGD i RTV zwrócić uwagę na oznaczenie zużycia prądu i lepiej trzymać się sprzętów mieszczących się w klasach A+, A++ oraz A+++. Rocznie na lodówce A+++ w porównaniu ze starszymi modelami można oszczędzić nawet kilkaset złotych. Jednak warto przeliczyć czy koszt kupna sprzętu A+++ w porównaniu do A++ nie będzie się zwracał przez najbliższe powiedzmy 20 lat.

Z prostszych inwestycji warto zamienić stare żarówki żarowe na ich odpowiedniki LED. Nie tylko często zużywają 10-krotnie mniej energii elektrycznej, ale i działają kilka do kilkunastu razy dłużej. Co ważne są także dużo bardziej odporne na wstrząsy. Warto pamiętać jednak, że najwięcej prądu przeciętnie w naszych domach zużywa chłodziarko-zamrażarka(ok. 30%) następnie oświetlenie(ok. 20%), kuchnia elektryczna(ok. 20%) i dopiero później pozostałe sprzęty.

, , , , ,

  1. Brak komentarzy, jeszcze.
(nie będzie widoczne)