Charakterystyka nowoczesnych psychologów


Kobieta u psychologaOstatnie sto lat to czas niezwykle szybkiego rozwoju wielu nauk i technologii. Psychologia zdecydowanie należy do tych szybko rozwijających się, tym bardziej że dopiero w XIX wieku zaczęła być traktowana jak nauka.

Od tego czasu wiele się zmieniło nie tylko w samej psychologii, ale i w tym czym zajmują się psychologowie, a także skąd pochodzą ich pacjenci.

Psycholog – wstyd?

Jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu wizyta u psychologa była odbierana jako coś wstydliwego. Szczególnie w mniejszych miejscowościach i na wsiach psycholog kojarzył się jedynie z osobami, które mają poważne problemy bardziej natury psychiatrycznej. W skrócie, bano się określeń typu „świr”. Z czasem jednak i mieszkańcy spoza wielkich miast, a nawet starsze pokolenia zaczynają tą profesję interpretować właściwie, wynika to oczywiście z coraz lepszego zrozumienia pracy psychologa.

Jednym z takich specjalistów pracujących w mniejszym mieście jest Aneta Rybińska, która pracuje jako psycholog w Łasku. Jest to miejscowość położona w południowej części województwa łódzkiego. W Łasku mieszka jedynie niecałe 30 tys. ludzi, czyli można je zaliczyć do tych małych.

Terapia grupowa Psycholog nie tylko w gabinecie

Praca psychologa zawsze opiera się o rozmowę, do tego jednym z pierwszych wymienianych skojarzeń zawsze jest gabinet psychologiczny w którym właśnie takie rozmowy ze swoimi pacjentami przeprowadza psycholog. Faktycznie jednak psychologowie już dawno wyszli poza te ramy. Psychologowie są zatrudniani we właściwie wszystkich ośrodkach związanych z opieką nad dziećmi i seniorami. Ich praca bardzo często jest także wykorzystywana przez policjantów oraz strażaków zarówno do pomocy ofiarom, jak i samym strażakom czy policjantom. Jednym z najnowszych sposobów na wykorzystanie wiedzy psychologów jest także zatrudnianie ich w dużych firmach, gdzie dbają o poprawne stosunki w zespołach, a także pomagają w kształtowaniu strategii marketingowych.

Dzisiejsi młodzi ludzie kończący studia psychologiczne mają chyba najszerszy wybór możliwych miejsc pracy, bo mogą znaleźć zatrudnienie dosłownie wszędzie gdzie pracują ludzie.

, , ,

  1. Brak komentarzy, jeszcze.
(nie będzie widoczne)